Glaukoma

Akis, nepaisant širdies, plaučių ar smegenų, yra vienas iš labiausiai naudojamų organų. Kiekvieną dieną mes turime matyti, ką paimame ar padėdame, kur einame, važiuojame. Akys reikalingos darbe ar tiesiog grožintis aplinka. Todėl yra svarbu žinoti kaip prižiūrėti mūsų akis ir kas gali joms nutikti, kokios ligos galimos, kaip jų išvengti, o galiausiai kaip tiesiog prižiūrėti savo akis, neleisti jom pervargti.

Pirmiausia – akį sudaro akies obuolys su priediniais organais ir regimuoju nervu. Per šį nervą keliauja impulsai kurie leidžia suvogti tai, ką regime. Akies obuolį sudaro dangalai – ragena, odena, krumplynas, rainelė, gyslainė ir tinklainė, bei branduolys –stiklakūnis, lęšis, priekinė ir užpakalinė akies kameros. Akies priediniai organai tai akį saugantys ir judinantys organai – ašarų aparatas, antakiai , vokai, junginė, akies obuolį judinantys raumenys. Visos šios dalys yra svarbios ir sutrikus jų veikimui, gali ištikti skirtingos ligos.

Dažniausiai pasitaikančios ir lengviausiai šiuolaikinės medicinos išsprendžiamos ligos yra trumparegystė ir toliaregystė. Tai akių refrakcijos ydos, kurios, pagal pavadinimą, paveikia žmogaus sugebėjimą matyti daiktus toli ar arti. Toliaregystė atsiranda kai matomų objektų vaizdas susidaro už tinklainės ir tada žmogus geriau mato į tolį, tačiau blogai esančius arti. Trumparegystė – atvirksčiai, atsiranda kai matomų objektų vaizdas akyje susidaro prieš tinklainė ir tada asmuo geriau mato arčiau, nei toliau. Šios akių ligos išsprendžiamos pasitelkiant papildomus lęšius, kurie nukreipia vaizdą tiesiai į tinklainę. Savaime suprantama tai yra akiniai ir lęšiai. Be jų daugumos žmonių gyvenimas labai pasunkėtu. Akinių bei lęšių pagalba galima panaikinti ir žvairumo, daltonisma (spalvinio matymo sutrikimas) bei keletas kitų ligų.

Tačiau yra ligų, kurios tokiom korekcijos priemonėm nėra pagydomos. Tai yra tokios ligos, kaip sausų akių sindromas, uveitas, glaukoma, keratitas ir kitos, panašios ligos. Kad jų išvengti, reiktu skirti akim tinkamą poilsį nuo darbo, neperalintį jų. Jei dirbate su kompiuterine įrangą, patartina pailsinti akis bent kas valandą, pasivaikščioti. Pakankamas miegas yra svarbus ne tik visam kūnui, bet ir pačioms akims. Be to, jei jaučiate pavargimą akyse, patartina pasitarti su gydytoju, gal reikalingi kokio nors pobudžio akių lašai, kurie padės jums išvengti didesnių problemų.

Be to, yra ir kitos ligos, kurių negalima išvengti taip paprastai, nes arba jos yra įgimtos, arba atsiranta nelaimingų atsitikimų metu. Tai yra tokios ligos kaip aklumas ar akių traumos. Šios ligos (defektai) yra retai nuspėjami, tačiau pasitelkus šiuolaikinę mediciną didžioji dalis ligonių pavykstą prisitaikyti ir toliau gyventi normalų visąvertį gyvenimą. Tokiom ligom motališkai įveikti prisijungia valstybė – skiria lengvatas, jei reikalinga yra skiriami vedliai šunys, nors dažnai tokiem žmonėm svarbiausia yra išlikti pozytiviems, tam dažnai padėda  artimieji, kurie yra ypač svarbūs atsitikus tokiems sunkiems gyvenimo pokyčiams.